ORTODONCJA
Leczenie ortodontyczne wykonuje się u pacjentów w różnym wieku, niezależnie od tego, czy mają 15 lat czy 50. Bez względu na wiek może ono przynieść dobre efekty, chociaż w przypadku dzieci lub młodzieży są one widoczne wcześniej. W ramach terapii stosuje się specjalne aparaty ortodontyczne, które wywierają na uzębienie umiarkowany nacisk.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne polega na przywróceniu zębom właściwego ustawienia oraz korekcji ich kształtu, chociaż nie tylko.
Wiele wad zgryzu wpływa także na pracę całego narządu żucia, powodując problemy z funkcjonowaniem np. stawu skroniowo-żuchwowego – tego rodzaju problemy eliminowane są właśnie za pomocą rozwiązań proponowanych przez ortodoncję.
Podczas leczenia najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne. Są one trwale przymocowane do zębów, jednak często stosuje się też ruchome egzemplarze, które pacjent może swobodnie wyciągać z ust. Ten drugi rodzaj aparatów zazwyczaj jest używany przy korekcji wad zgryzu wśród dzieci i młodzieży, ponieważ cechuje się wyższym komfortem użytkowania.
Najczęstsze wady zgryzu
Tyłozgryz – żuchwa jest przesunięta w porównaniu do szczęki dotylnio. Schorzenie objawia się pogorszeniem estetyki rysów twarzy i wadami wymowy;
Przodozgryz – zęby żuchwy są wysunięte do przodu w porównaniu do swoich górnych odpowiedników. Jak przy tyłozgryzie, wygląd rysów twarzy ulega pogorszeniu i często pojawiają się wady wymowy;
Zgryz głęboki – uzębienie szczęki pokrywa zęby żuchwy. Efektem jest starcie szkliwa w pewnych częściach korony zębowej, co osłabia jej strukturę i zwiększa podatność na próchnicę. Zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia, pacjent może borykać się także z wadą wymowy;
Zgryz krzyżowy/przewieszony – poważna wada zgryzu, polega na zbyt wąskiej szczęce w porównaniu do żuchwy, a górne zęby są zakryte przez dolne odpowiedniki. Uzębienie zaczyna się z czasem kruszyć oraz łamać, występują także podrażnienia tkanek miękkich;
Zgryz otwarty – uzębienie szczęki i żuchwy w ogóle nie posiada punktu styku. Powstała szczelina poważnie utrudnia pacjentowi przeżuwanie pokarmów i wywołuje wady wymowy. Leczenie schorzenia polega na zastosowaniu aparatów ortodontycznych, a w niektórych przypadkach również zabiegów chirurgicznych;
Stłoczenia – występują przy zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym. Poszczególne zęby zaczynają zmieniać swoją pozycję lub kształt, co pogarsza estetykę uśmiechu i może powodować ich przeciążenia. Podczas leczenia używa się aparatów ortodontycznych, lecz w niektórych sytuacjach konieczne są zabiegi chirurgiczne;
Zęby odseparowane – w tym przypadku mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością miejsca w łuku zębowym, przez co między jego zębami zaczynają pojawiać się duże prześwity. Utrudniają one pacjentowi utrzymanie higieny jamy ustnej i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, pogarszają też estetykę uśmiechu. Do leczenia używane są najczęściej aparaty ortodontyczne.
LEKARZE ZAJMUJĄCY SIĘ ORTODONCJĄ
Lek. stom. Magdalena Waga
Lekarz stomatologii ogólnej
Kierownik medyczny i właścicielka
Absolwentka Wydziału lekarskiego Oddziału stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie w 1999 r. Stomatolog praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Kierownik medyczny i właścicielka. W roku 2003 przyjęła pierwszego pacjenta, Pana Tadeusza, w swoim nowo otwartym gabinecie w Mogilanach.
Lek. stom. Magdalena Waga
Lekarz stomatologii ogólnej
Kierownik medyczny i właścicielka
Absolwentka Wydziału lekarskiego Oddziału stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie w 1999 r. Stomatolog praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Kierownik medyczny i właścicielka. W roku 2003 przyjęła pierwszego pacjenta, Pana Tadeusza, w swoim nowo otwartym gabinecie w Mogilanach.
Aparaty ortodontyczne w Dolinie Uśmiechu
- Stałe aparaty ortodontyczne – składają się z zamków, drutów i ligatur. Są trwale przymocowane do uzębienia pacjenta i nie może on ich zdjąć bez pomocy dentysty. Wywierają na zęby umiarkowany nacisk, dzięki czemu stopniowo zaczynają przemieszczać się w odpowiednie miejsce oraz zmieniać kształt. Noszenie aparatu stałego jest bezbolesne, początkowo może tylko wywoływać pewien dyskomfort, jednakże przemija on po kilku dniach;
- ruchome aparaty ortodontyczne – działają tak samo, jak stałe odpowiedniki, jednakże nie są trwale mocowane do uzębienia i pacjent może swobodnie wyjmować je z ust. Najczęściej stosowane są przy mniej skomplikowanych wadach zgryzu, szczególnie w przypadku dzieci oraz młodzieży;
- aparaty czynnościowe (trainery) – przeznaczone dla dzieci w wieku 5-11 lat, borykających się z problemem wypychania języka, ssania kciuka lub wadami postawy wynikających z dysfunkcji zgryzu. To odmiana ruchomych aparatów, które mały pacjent może wyjmować z ust bez niczyjej pomocy.
Efekty leczenia
Aby porównać zdjęcie przed leczeniem i efekt końcowy – złap suwak, który znajduje się na środku zdjęcia i przesuń go w prawo lub w lewo.
Leczenie ortodontyczne Pani Beaty
2 lata
10 000 zł
Problemem Pani Beaty było zwężenie szczęki, które było przyczyną stłoczeń w obu łukach zębowych. Aby zaradzić temu problemowi, zastosowaliśmy leczenie aparatem Hassa oraz aparatami stałymi na górny i dolny łuk. Po dwuletnim leczeniu zęby Pani Beaty wyglądają zupełnie inaczej.
Lekarz prowadzący
Lek. stom. Magdalena Waga
Lekarz stomatologii ogólnej
Leczenie ortodontyczne Pani Natalii
2,5 roku
12 000 zł
Problemem Pani Natalii był przodozgryz. Wada ta nie tylko pogarszała estetykę uśmiechu, ale także utrudniała żucie i wymowę. Do leczenia wybraliśmy aparat stały. Zastosowanie maski twarzowej i aparatu Hassa umożliwiło nam poprawienie funkcjonalności i estetyki uzębienia Pani Natalii.
Lekarz prowadzący
Lek. stom. Magdalena Waga
Lekarz stomatologii ogólnej
Leczenie ortodontyczne Pana Roberta
2 lata
10 000 zł
Pan Robert był niezadowolony z estetyki swoich zębów, szczególnie krzywych dwójek. Zastosowaliśmy aparat stały na oba łuki zębowe. Efektem leczenia są proste zęby, z których Pan Robert jest w pełni zadowolony.
Lekarz prowadzący
Lek. stom. Magdalena Waga
Lekarz stomatologii ogólnej
Leczenie ortodontyczne – etapy
Pierwszy etap stanowi konsultacja, podczas której ortodonta rozmawia z pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań, pobiera wyciski uzębienia, które są konieczne do stworzenia aparatu ortodontycznego. Używa do tego specjalnej masy dentystycznej, używanej np. w protetyce. Zleca również badania OPG i cefalometryczne, wykonuje także zdjęcia wewnątrzustne i zewnątrzustne.
Lekarz tworzy plan leczenia w oparciu o analizę zdjęć wewnątrzustnych i zewnątrzustnych, rysów twarzy, modeli, zdjęć OPG oraz cefalometrycznych. Zostaje on przedstawiony pacjentowi na kolejnej wizycie.
Po zaakceptowaniu planu leczenia dentysta mocuje aparat na zębach pacjenta lub przekazuje mu go do osobistego użytku (jeśli wybrano ruchomy egzemplarz).
Pacjent średnio raz w miesiącu uczęszcza na wizyty kontrolne, które służą regulacji aparatu ortodontycznego oraz weryfikacji efektów postępowania.
Kiedy leczenie zostaje zakończone, ortodonta zdejmuje z uzębienia pacjenta aparat oraz zakłada aparat retencyjny, służący utrzymaniu rezultatów.
Czy leczenie ortodontyczne boli?
Jak wspominaliśmy, leczenie ortodontyczne przebiega bezboleśnie, aparaty bowiem nie ingerują w głębsze tkanki zębów. Wywierają tylko określony nacisk, który w perspektywie dłuższego czasu powoduje przesunięcie uzębienia do właściwej pozycji oraz zmianę jego kształtu. Aparaty stałe mocowane są za pomocą cementu lub kleju dentystycznego.
W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne wymaga wsparcia w postaci zabiegów chirurgicznych. Aby były bezbolesne, używamy nowoczesnych znieczuleń komputerowych. Są one równie skuteczne, co tradycyjne odpowiedniki miejscowe, jednakże nie wywołują u pacjenta dyskomfortu.
Umów się na wizytę!
Leczenie ortodontyczne jest złożonym procesem, który wymaga udziału doświadczonego eksperta. W Dolinie Uśmiechu posługujemy się najwyższymi możliwymi standardami, dzięki czemu osiągane podczas postępowania efekty są zgodne z oczekiwaniami pacjenta. Wizytę możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48607455432.