Boli mnie ząb
Większość problemów stomatologicznych zaczyna się od bólu zęba. Stanowi on wyraźny sygnał świadczący o rozwoju patologicznych zmian, którym należy jak najszybciej zapobiec. Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, przenikająca w głębsze tkanki i powodująca stan zapalny. Nie warto unikać wizyty u dentysty, gdyż stan uzębienia zacznie się pogarszać oraz będzie wymagał bardziej skomplikowanego leczenia.
Skąd bierze się ból zęba?
Jak wspominaliśmy, najczęstszym powodem bólu zęba jest próchnica. Odpowiedzialne za nią bakterie, uszkadzają szkliwo i poprzez zębinę przenikają do wypełniającej ząb miazgi. To unaczyniona oraz unerwiona tkanka, która zaczyna borykać się ze stanem zapalnym. Kiedy infekcja dotarła już do miazgi, w większości wypadków konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego.
Oczywiście ból zęba nie pojawia się wyłącznie przy stanie zapalnym miazgi. Kiedy szkliwo jest uszkodzone przez próchnicę, odkrywa zakończenia nerwowe, które są podrażniane. W takim przypadku leczenie kanałowe jeszcze nie będzie konieczne, wystarczy bowiem zastosowanie odpowiednich wypełnień.
Częstą przyczynę bólu stanowi nadwrażliwość zębów. Dyskomfort odczuwany jest przede wszystkim podczas spożywania zimnych i gorących posiłków lub napojów. Problem wynika z odsłonięcia szyjek zębowych lub starcia szkliwa, zależnie od źródła, podejmuje się odpowiednie leczenie periodontologiczne bądź zachowawcze.
Jak pozbyć się bólu zęba?
Przede wszystkim konieczna jest szybka wizyta u dentysty. Zwlekanie z nią i posiłkowanie się środkami przeciwbólowymi jest wielce niewskazane, gdyż nie wyeliminuje źródła problemu oraz doprowadzić do jego stopniowego pogorszenia. Tylko stomatolog będzie w stanie wdrożyć skuteczne leczenie, które rozwiąże kłopot.
Zmiany próchnicze usuwa się za pomocą specjalnego wiertła, a następnie odbudowuje za pomocą wypełnień. Są one wykonywane z materiałów światłoutwardzalnych, które bardzo dobrze naśladują tkanki uzębienia pod względem wyglądu i wytrzymałości. Uzupełnienia są utwardzane za pomocą światła emitowanego przez specjalną lampę, dlatego pacjent może jeść i pić zaraz po zakończeniu zabiegów.
Jeśli miazga zęba poddała się stanowi zapalnemu, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu wszystkich zainfekowanych tkanek wewnątrz zęba oraz kanałów korzeniowych, a następnie wypełnieniu pustej przestrzeni gutaperką, czyli materiałem bazującym na żywicy. Dzięki temu można utrzymać anatomiczną strukturę zęba i zapobiec ponownemu rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za bakterie.
Czy leczenie zębów boli?
Leczenie zębów przebiega bezboleśnie, gdyż podczas niego używa się m.in. znieczuleń komputerowych. Są one innowacyjnymi urządzeniami wyposażonymi w aplikator, którym dentysta podaje środek przeciwbólowy. Wbudowany w aparaturę mikroprocesor reguluje ciśnienie podawania substancji, przez co tkanki równomiernie ją wchłaniają.
Wspomniany aplikator przypomina długopis i ma wbudowaną igłę, jednakże jest ona na tyle mała, że pacjenci nawet jej nie zauważają. Dzięki temu unikają przykrych skojarzeń z klasycznymi strzykawkami, będącymi dla wielu osób źródłem poważnego lęku.
Umów się na wizytę!
Odczuwany ból zęba zwiastuje pojawienie się poważnych problemów w jamie ustnej. Prędka wizyta u dentysty pozwoli wcześnie wdrożyć skuteczne leczenie, które ochroni uśmiech przed bardzo groźnymi problemami. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48607455432.